Baztaş Doğalgaz Isı Sistemleri Mekanik Montaj İnşSan. ve Tic. Ltd. Şti.
:: ÜRÜN GRUPLARI
:: SİTE İÇİ ARAMA
Aranacak kelimeyi yazınız
:: EMAİL LİSTESİ
Kaydolun !
Yenilikleri ilk sizi bilin!
:: SİTE İSTATİSTİKLERİ
Online Ziyaretçi 2
Dün Toplam 88
Bugün Toplam 104
Toplam Ziyaret 230011
Mağazamızda 29 adet
Ürün Bulunmaktadır.
DOĞALGAZ TEHLİKELİ Mİ ?

      

            DOĞALGAZ  TEHLİKELİ Mİ? 

 

      Çok sık gündeme gelen  doğalgaz ölümlerinin sebepleri hakkında gerekli bilgiler tüketiciye aktarılmamaktadır. Bir takım yanlış hükümlerin verildiği bu konuya , elimizden geldiğince açıklık kazandırmak ve toplumu bilgilendirmek adına sitemizde böyle bir yazıya yer vermek ihtiyacını hissettik.

 

   Yazılı ve görsel medya, toplumu bu ölümlerin önüne geçmek için neler yapılması gerektiği konusunda uyarmaktan ziyade olaya çok farklı boyut kazandırmaktadır.  Tüketicinin; diğer enerji kaynaklarından daha güvenli, daha ucuz ve daha temiz bir enerji kaynağı olan doğalgazdan uzaklaştırılmasına yönelik yayınlar yapmaktadır.Bunun  topluma hiçbir fayda sağlamadığı ortadadır.

 

    Aslında Tüp Gazlı (LPG)  Şofben zehirlenmesi, Kömür Sobasından  zehirlenme ve Doğalgaz zehirlemesinin  ölüm sebebi bakımından birbirinden hiçbir farkı yoktur.

 

    Kömür ve LPG (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) gibi, Doğalgaz da Fosil Yakıt diye tabir ettiğimiz yakıt türlerinden bir tanesidir. Fosil yakıtların yakılması sonucunda açığa çıkan ürünlerden bir tanesi de, CO2(Karbondioksit) dir. Eğer yanma için gerekli olan Oksijen (Mahal havası) gerekli miktarda sağlanamaz ise yanma ürünü olarak CO2  (Karbondioksit) yerine CO (Karbonmonoksit) açığa çıkar ki; işte bizim için hayati önem taşıyan zehirlenmelerin sebebi burada yatmaktadır. Yani yakıt olarak ; LPG (Tüp Gaz)  , Kömür veya doğalgaz da kullansak eğer yanmanın meydana geldiği ortama gerekli havayı sağlayamaz ve yanma ürünlerini sağlıklı bir şekilde dış ortama atamıyorsak, CO (Karbonmonoksit)  tehlikesi ile karşı karşıyayız demektir.

 

   Isınma ve sıcak su temini için dizayn edilmiş çeşitli cihazlar kullanmaktayız.Özellikle ısınmak için; Kömürlü Soba,Doğalgaz Sobası ve Kombiyi bireysel olarak çok yaygın kullanmaktayız. Sıcak su temini amacı ile de yine Kombi ve Şofbeni yaygın olarak kullanmaktayız.

 

    Yakıt olarak kömür kullandığımız sobadan, güvenli bir şekilde ısı alabilmemiz için, sağlıklı bir baca sistemine ve ortama gerekli oksijeni sağlayacak bir havalandırma tertibatına muhakkak ihtiyaç vardır. Eğer, baca sistemimiz sağlıklı değil ise ve de ortama gerekli havayı sağlayamıyorsak; genellikle baca çekişini kötü yönde etkileyen lodoslu havalarda CO (karbonmonoksit)

zehirlenmelerine ve çok acı sonuçlarına katlanmaya devam etmemiz kaçınılmaz bir gerçektir.

 

     Aynı şekilde, LPG yada Doğalgaz ile çalışan ve atık gazı, bir baca vasıtası ile dış ortama atan sıcak su temini amaçlı yada ısınma amaçlı kullandığımız Bacalı Şofbenler ve Bacalı Kombiler içinde aynı durum geçerlidir.

 

       Ayrıca gazla çalışabilen, yanma için gerekli havayı özel bir baca sistemi sayesinde dışarıdan temin edip, yanma ürünlerini de cebri olarak direkt dışarıya atabilen yakıcı cihazlarda var ki; bunları  Hermetik Cihaz adı altında sınıflandırıyoruz. Bu tip cihazlarda ise CO (Karbonmonoksit) zehirlenmesi gibi bir durum, usulune uygun montaj yapıldığı sürece mümkün değildir.

 

      Yani CO zehirlenmesi ihtimali olan yakıcı cihazlar, bacalı cihazlar diye sınıflandırdığımız  yanma için gerekli havayı bulunduğu ortamdan sağlayan ve yanma ürünlerini de bir baca ile dışarı atmak mecburiyetinde olan cihazlardır.Bu sebepden dolayı, bacalı cihazlar belirli emniyet tertibatlarını üzerinde bulundurmak zorundalardır. Cihaz üreticileri de bunu dikkate alıp belirli standartlar çerçevesinde bacalı cihazları imal etmek zorundadadırlar. Bacalı cihazlarda bulunması gerekli baca gazı sensörlerinin pek tabidir ki olayda rolü çok büyüktür. Bu sensör normalde baca çekişi olmadığında durumu algılayıp,direkt yakıcı cihazı kapatma rolü üstlenir. Sensör iptal edilir yada kalitesizliğinden ötürü görevini yerine getirmez ise, kaçınılmaz acı sonun bir sebebi olabilir.

 

      Doğalgazla çalışan cihazlarda; Cihazın,Sistemin kurulmasının,Doğalgazın kullanılmasının gerekli denetimleri yapılmaktadır. Halen E.P.D.K (Enerji Piyasası Denetleme Kurumu) vasıtası ile Doğalgaz kullanımı olan bölgelerde Gaz Dağıtım Firmaları ve bunlara bağlı çalışan Yetkili Doğalgaz firmaları Doğalgazın taşınmasından, cihazlarda yakılıp atık ürünlerin dışarıya atılmasına kadar olan süreçlerin tümünde denetim ve kontrol mekanizmasının içindedirler. Doğalgazın kullanılabilmesi adına kurulan tüm sistemler baştan sona tam bir denetim ve kontrol mekanizmasına tabi bulunmaktadır. Buna karşılık diğer Enerji Kaynaklarının (Tüp Gaz, Kömür v.s.)

konutlarda bireysel olarak kullanımında hiçbir kontrol mekanizması mevcut değildir. Zaten CO zehirlenmelerinden dolayı ölümlerin istatistiki sonucuna bakıldığında, doğalgaz'dan kaynaklanan ölümlerin diğer yakıtlardan kaynaklanan ölümlere oranı yok denecek kadar azdır. 

 

      Doğalgaz ölümlerin sebepleri irdelendiğinde  ; Doğalgaz hatlarına sonradan müdahale edilmesi, baca bağlantılarının yanlış yapılması ve baca sensörlerinin iptal edilmesi, havalandırmaların kapatılması gibi insan kaynaklı hatalarla karşılaşmaktayız. 

 

 

    SONUÇ OLARAK;     

 

-Tüketicinin bilinçlendirilmesi adına çok büyük rol üstlenen yazılı ve görsel medya ; çok daha güvenli, kontrol mekanizması olan, temiz,ucuz,kesintisiz ve çevreci doğalgaz tüketiminden toplumu uzaklaştırmak yerine, eğitici bilgiler aktararak tüketiciyi doğru bilinçlendirmeli,

 

-Mümkün olduğunca güvenilirlik adına imkan dahilinde bacalı cihazlar yerine hermetik cihazlar tercih edilmeli,

 

-Yakıcı cihaz seçiminde; marka,kalite ve servis hizmeti çok iyi araştırılmalı,

 

-Doğalgaz tesisat yapımında ilgili gaz kurumundan Sertifikalı,özellikle konusunda uzman Mühendislik Firmaları tercih edilmeli,

 

-Mevcut Doğalgaz Tesisat ve cihazlarına ilgili Gaz Kurumundan sertifikalı firmalar ve servisler haricinde hiçbir şekilde müdahale edilmemeli ve ettirilmemeli,

 

-Bacalı cihazların bulunduğu mekanlarda bulunan havalandırma kesinlikle kapatılmamalı ve CO dedektörleri kullanılmalı,

 

-Bacalı cihazların bağlı bulunduğu bacalar rutin aralıklarla ehliyetli kişilerce kontrol ettirilmeli,

 

-Yakıcı cihazlara belirli periyodlarda yetkili servislere bakım yaptırılmalı,

 

 

Bu konulara hassasiyetle yaklaştığımızda Doğalgazı  gönül rahatlığı ile kullanabiliriz.

 

 

Daha temiz , güzel ve güvenli yarınlar dileğiyle...

 

HAKAN DAYLAN

    (Mak.Müh.)

 

 

Bu Sayfayı Yazdır! Sık Kullanılanlara Ekle!
 
  • Fotoğraflar
  • Yüklemeler
  • Tavsiye Et!
  • Bilgi İste!
 

:
:
:
:
:
:
:
:

 

:: DİĞER SAYFALAR
BURSAGAZ YETKİ BELGELERİMİZ
DOĞALGAZ TEHLİKELİ Mİ ?
GÜVENLİ TESİSAT NASIL YAPTIRILIR?
DOĞALGAZIN ÖZELLİKLERİ
NEDEN DOĞALGAZ KULLANMALIYIZ?
ÜCRETSİZ DANIŞMA VE KEŞİF
:: YENİ EKLENENLER
Son Eklenen 10 Ürün
VAILLANT VAİRAD RADYATÖR
MİRA MİRA LCD
MİRA HERMETİK SOBALAR - H11 Wall 2 Karizma
HOŞSEVEN HERMETİK HOŞSEVEN SOBA
FUJİYAMA FUJİYAMA FHS 10500 Hermatik Doğalgaz Sobası
ECA MAKTEK PANEL RADYATÖR
VAILLANT VAILLANT ECO-TEC 286 YOĞUŞMALI KOMBİ
VAILLANT YOĞUŞMALI KOMBİ
VAILLANT YOĞUŞMALI KOMBİ
VAILLANT VAILLANT ECO-TEC 296 YOĞUŞMALI KOMBİ
Vaillant ana bayii